W drugiej odsłonie artykułu opracowanego na podstawie badań „SKÓRA POD MIKROSKOPEM”- dr n. med Danuta Nowicka dzieli się dermatologicznymi faktami, m.in. na temat sebumetri, czyli nadmiernego przetłuszczania się skóry. Problem ten – w alarmująco wysokim stopniu – zdiagnozowano u grupy kobiet w wieku 26 – 37 lat.

Co jest tego powodem, jak z tym walczyć?

Zapraszamy do lektury!

Badaniu skóry przy użyciu analizera NATI poddało się 106 kobiet w wieku 26 – 37 lat. Uzyskane wyniki jednoznacznie wskazują, ze analizowana grupa jest niejednorodna i wykazuje odchylenia od normy w kilku obszarach. Najbardziej dominują: tendencja do przetłuszczania się skóry oraz jej nadmiernego przesuszenia. Poparciem tej diagnozy jest fakt, że tylko u 14% badanych Polek stwierdzono prawidłowy poziom wydzielania się sebum. 45% kobiet ma skórę z tendencją do przetłuszczania się 41% kobiet ma skórę suchą 14% ma cerę z prawidłowym wydzielaniem sebum.

HORMONY Jednym z dostrzegalnych gołym okiem objawów zaburzeń gospodarki hormonalnej (zbyt wysoki poziom androgenów) jest trądzik. Wbrew pozorom nie jest to jedynie przypadłość nastolatków. Problem ten dotyka też osoby powyżej 25-go roku życia (tzw. Acne Tarda). Często czynnikiem sprzyjającym rozwojowi bakterii jest nadmierny stres. W efekcie na skórze pojawiają się ostre, zapalne, czerwone grudki i krosty. Zmiany te, charakteryzują się powolnym powstawaniem i bardzo długim gojeniem się. Cechą charakterystyczną dla tego typu skóry jest też bardzo mała ilość zaskórników, typowych dla trądziku pospolitego. SŁOŃCE Przesuszenie skóry jest efektem niszczącego wpływu słońca na barierę ochronną naskórka, przez co zgromadzona w naskórku i skórze właściwej woda w nadmiernej ilości wyparowywuje. Czynnikiem niszczącym komórki i włókna naszej skóry jest więc przede wszystkim promieniowanie UVA zawarte w świetle słonecznym i w lampach solaryjnych. Zniszczenie kolagenu i elastyny widoczne jest na powierzchni skóry jako zmarszczka. Pamiętajmy, że promieniowanie UVB zawarte w spektrum światła słonecznego jest czynnikiem najbardziej pobudzającym proces melanogenezy, a więc powstawania barwnika skóry. Czynnikami dodatkowo potęgującymi to zjawisko jest nadmierne stężenie estrogenów, stan zapalny skóry oraz substancje światłouczulające zawarte w niektórych kosmetykach.

W analizowanej grupie aż 36% osób ma zmarszczki głębsze niż norma dla wieku. STYL ŻYCIA Osoby w analizowanym wieku prowadzą najczęściej bardzo aktywne życie zawodowe, rodzinnie i społeczne. Wszechobecny stres, godziny spędzone w klimatyzowanych pomieszczeniach, mała ilość snu i niezrównoważona dieta odbijają się zatem na wyglądzie i funkcjonowaniu skóry. Wśród podstawowych błędów w pielęgnacji potęgujących problemy skórne znajdują się :

 • niedokładny demakijaż
 • stosowanie zbyt dużej ilości preparatów kosmetyki kolorowe
 • nadużywanie kosmetyków o zbyt ciężkiej konsystencji

REKOMENDOWANA ŚCIEŻKA PIELĘGNACYJNA OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

 • Wybieraj preparaty z zawartością filtrów fizycznych i chemicznych – dają właściwą ochronę i są przyjemne kosmetycznie
 • Zwracaj uwagę na wartości parametrów ochrony przeciwsłonecznej – SPF to ochrona przeciw promieniowaniu UVB, PPD to wskaźnik ochrony przeciw promieniowaniu UVA
 • Nakładaj preparat z filtrem codziennie przed wyjściem z domu na twarz i wszystkie odsłonięte części ciała

SKÓRA POD SZCZEGÓLNYM NADZOREM Jeśli potrzebujesz ekstremalnej ochrony przeciwsłonecznej (ciąża, tendencja do przebarwień, skóra po zabiegach kosmetycznych i dermatologicznych, stosowanie leków światłouczulających):

 • Wybieraj preparaty oznaczone SPF 50+, gdzie SPF/PPD < 3
 • Nakładaj preparat we właściwej ilości 2 mg/ cm2 powierzchni skóry

ANTYOKSYDANTY W pielęgnacji codziennej jak i gabinetowej skóry zwróćmy uwagę na substancje o potencjale antyoksydacyjnym, popularnie nazywane „wymiatacze wolnych rodników”. Najsilniejszym działaniem przeciwwolnorodnikowym charakteryzują się:

 • witamina C
 • likopen[/list_item ][list_item]witamina E
 • koenzym Q10
 • witamina A i beta-karoten
 • flawonoidy z alg, owoców żurawiny, winogron, bluszczu i kasztanowca.

W gabinecie kosmetycznym warto skorzystać z zabiegów zawierających wyższe stężenia w/w substancji z użyciem bodźców przyspieszających ich penetrację, jak ultradźwięki, prąd stały czy terapia mikroigłowa. Ponadto w codziennej diecie powinny znaleźć się:

 • aronia
 • czarna porzeczka
 • czerwona papryka
 • pomidory
 • owoce kiwi
 • owoce granatu
 • natka pietruszki
 • zielona herbata
 • umiarkowane ilości czerwonego wina.

RYTUALY PIELĘGNACYJNE

1. Łagodne mycie, bez stosowania myjek, gąbek, szczoteczek preparatem o pH 5,5, bez zawartości mydeł i alkoholu

2. Peelingi jedynie enzymatyczne – 1-2 razy w tygodniu

3. Maski odżywcze, kremowe 1 raz w tygodniu ( z zawartością peptydów, witamin, kolagenu i kwasu hialuronowego)

4.  Krem na dzień: Lekka konsystencja – składniki: witamina A, E, likopen, kwas hialuronowy, kwasy omega 3 i 6 oraz SPF minimum 25 5. Pielęgnacja na noc: Serum z neutralizatorami wolnych rodników (witamina C powinna być stosowana jedynie w preparatach na noc ze względu na ryzyko powstawania przebarwień) – na serum aplikować krem nawilżający lub odżywczy.

Uzbrojone w taką wiedzę z pewnością przywrócimy naszą skórę na właściwy tor pielęgnacji. Badania wykonano za pomocą analizera skóry Nati firmy Beauty of Science.

Źródło: http://arkana.pl/blog/dlaczego-niemal-50-kobiet-po-30-tce-ma-skore-przetluszczajaca-sie-i-sucha

Gabinet Pl. Dominikański

Kosmetyczny Instytut dr Irena Eris
ul. Krawiecka 3
50-148 Wrocław

Tel. (48) 666 05 17 17
Tel. (71) 302 69 60
Tel. (48) 609 03 42 48

dr hab Danuta Nowicka

GABINET PL. DOMINIKAŃSKI

Kosmetyczny Instytut dr Irena Eris
ul. Krawiecka 3
50-148 Wrocław

Tel. (48) 666 05 17 17
Tel. (71) 302 69 60
Tel. (48) 609 03 42 48

Regulamin sklepu

RODO i Cookies

 

 

 

dr hab Danuta Nowicka

biuro@danutanowicka.pl

Napisz na Messenger

m.me/drnovicka